Túl szexi lányok? Mi a menő a suliban?
Feszes csípőnadrágok, a hasat még véletlenül sem eltakaró topok és kivillanó tangák – a mai csajok körében ez a menő! Tényleg ez a menő?
Lehet, de sok szülő és tanár számára ez már túl kihívó… A diákoknak viszont épp ez a természetes. Kérdések, válaszok, vélemények, viták. De kinek van igaza? Utánajártunk: mindenkinek.
|
|
| Ha ma belépünk egy iskolába és egy diszkóba, alig észlelhetünk különbséget – már ami a tizenéves lányok öltözködését illeti. Az elmúlt években a trendek folyamatos alakulásának hatására alaposan megváltoztak öltözködési szokásaink. Stílusukat tekintve egyre jobban közelednek egymáshoz a különböző ,,eseményeken” viselt ruhák.
Gyakran előfordul például, hogy egyazon ruhadarabban látunk egy lányt valamelyik szombat esti zenés-táncos klubban, és mondjuk kedd reggel töriórán. Ez nem mindig volt így. Mindenki meg tudja mondani, hogy mit milyen alkalomra (ünneplő, suli nyáron/télen, buli, sportolás stb.) szokott felvenni – ezek a határok azonban kezdenek összemosódni. Mindez persze abból a szempontból érthető, hogy ha vannak trendi ruháink, amelyekben ráadásul jól is érezzük magunkat, akkor miért ne mutatnánk meg őket országnak-világnak?
|
|
| Egy esetben azonban nem ilyen egyértelmű a helyzet: ha egy lány lenge és meglehetősen figyelemfelkeltő ruhában jelenik meg a suliban, ahol ráadásul nemcsak az iskolatársak tekintetének kereszttüzében áll (ez még nem is lenne baj), hanem a tanárok felügyelete alatt is. Túl szexin öltözködnek a mai tinilányok? Erről beszélgettünk tanárokkal és diákokkal (ezúttal csakis lányokkal).
Diák 1.: – Ritkán járok különösen feltűnő ruhákban, de amikor például felveszek egy kivágott felsőt, egy-két tanárunk ,,nem felejt el szólni”, hogy ez azért már nem ide való. Legtöbbször tehát tudom, hol a határ az iskolai öltözködés és a ,,partiruha” között, így nagyon ritkán van ebből konfliktusom.
Diák 2.: – Szinte naponta rám szólnak a tanárok, hogy nem azért járunk iskolába, hogy mutogassuk magunkat. Én viszont úgy érzem jól magam, ha szabadon és önállóan dönthetek arról, hogy mit veszek fel, még akkor is, ha egy-egy felső az átlagosnál többet mutat meg belőlem. A lényeg szerintem az, hogy mindenkinek legyen egy jól behatárolható stílusa, amihez igazodik, amit követ. Ha pedig ez az irány elfogadható keretek között van, akkor a kicsit extrém is lehet normális, nem?
Diák 3.: – A kihívó öltözködés azért nem csak a tanárok és a diákok konfliktusáról szól. Diákként mi is látjuk és figyeljük, hogy ki milyen ruhában jár iskolába. Van egy-két lány, aki tényleg elveti a súlykot, és tuti, hogy csak azért jár feltűnő ruhákban, hogy megmutassa, neki ilyen is van. Pénz, látszat, kitűnni akarás… Olyan lány is van a suliban, akin kétszer ugyanazt a felsőt még nem láttuk…
Jogok és szabályok Örök kérdés, hogy milyen erővel bír az, ha egy tanár közli: ,,ne vegyél fel ilyen ruhát az iskolába, mert…” Az öltözködésre vonatkozó jogi szabályozás szerint két dolog tilos: ruha nélkül az iskolába menni, valamint drogokat népszerűsítő és vallási kérdéseket sértő jeleket, emblémákat és szövegeket látható helyen viselni. Ezeken kívül gyakorlatilag mindent szabad.
Arra azonban figyelni kell, hogy a jogok és a kötelességek tükrében az iskola egyedi házirendje és etikai kódexe milyen iránymutatásokat, javaslatokat tartalmaz az iskolai megjelenéssel kapcsolatban. Ezek a hétköznapokra nem vonatkozhatnak kötelező jelleggel, viszont az ünnepélyeken viselendő ruha a suliban egyezményes és egységes. Az természetesen az iskola és a tanárok egyéni döntése, hogy ezeket az útmutatókat mennyire tartatják be. Az a tapasztalat, hogy rendszerint szerencsére nincs baj a mai diákok öltözködésével, a szabályt erősítő kivételek pedig remélhetőleg megfogadják a tanárok jó tanácsait. | |
Ami a tanárokat leginkább zavarja:
A festett haj… mert valljuk be, azért a tanárok igenis jó szándékúak, és tudják, hogy a hajfestésre idősebb korban van szükség, és csakis annak, akit zavarnak az ősz hajszálak. Tizenévesen sok lány próbálgatja a színeket, és akár hetente újabb árnyalatban tűnik fel a suliban, ami viszont roncsolja, és egy-egy meggondolatlan lépés miatt tönkreteheti a hajat.
A mély dekoltázs… mert sok esetben teljesen elvonja a fiúk figyelmét, ha az osztályban egy-két bombázó mélyen kivágott felsőben hódít. Tehát OK, hogy ami szép, az szép, de az iskola mégiscsak egy oktatási intézmény…
A túl erős smink… noha az általunk megkeresett tanárok szerint a smink kérdése nem probléma manapság az iskolában, mert az egyértelműen szép dolgokat el kell fogadni, az erős, kontúros smink azonban már zavaró lehet. Biztos ti is ismertek olyan lányokat, akik egy az egyben Avril Lavigne sminkjében jelennek meg mindenhol, ami remek példa a trendkövetésre. Hangsúlyozzuk, hogy ez mindaddig nem baj (sőt, teljesen jó), amíg igazi egyéniség áll a külsőségek mögött. Az erősen kihúzott-kifestett szem-száj színe általában a fekete: ilyen megjelenésű lányból is minden suliban találunk néhányat, bár az ő esetük már egy fokkal komolyabb, hisz rendszerint egy teljes életfelfogás, ízlésvilág és öltözködési irányzat párosul a sminkkel.
A kivillanó tanga… a dekoltázshoz hasonló ,,figyelemelvonó” szintén a fiúk kedvence, de ismét csak ott tartunk, hogy elsődlegesen tanulni járunk az iskolába! Az arany középút tehát a diszkrét mértékletesség, illetve egy remek megoldás: van olyan tanár, aki az egyik fiút ,,saját érdekében” mindig elülteti, mégpedig előre, mert akkor esélye sincs arra, hogy egy ,,tangás lány” mögött ülve ne tudjon figyelni :) www.diakjog.hu www.sulinet.hu www.om.hu http://vasev.lutheran.hu/subpages/dokumentumok/doc2-18.htm http://www.sulinet.hu/tart/cikk/aj/0/11006 http://nettv.hu/film/diakjogok.html http://www.om.hu/main.php?folderID=234 http://vasev.lutheran.hu/subpages/dokumentumok/diakjog.htm http://vasev.lutheran.hu/subpages/dokumentumok/doc2-18.htm http://www.romapage.hu/docs/tud/dj.rtf
Fotó: Kormos László, Szöveg: Mezei Cs. | POPCORN |