Mikszáth Kálmán novellái
Ha Mikszáth novelláiról beszélünk, elegendő két kötetcímet említeni: Jó palócok, Tót atyafiak. E két kötet hozta meg a várva-várt sikert a jobb sorsra érdemes írónak.
Tóth atyafiak
A Tót atyafiak négy közepes hosszúságú történetet foglal magában, ezekben szólal meg először a tiszta „Mikszáthi hang”. A Tót atyafiak hőseinek többsége a magányban, a természetben, természeti lényként él, durva emberek, különcök. Sorsedzett főszereplői önmaguk köré teljes értékű világot teremtenek, melyet aztán valami megzavar.
Az a fekete folt
A cím a történet végpontjára utal. Mikszáth a jelenben indítja a történetet. Az átmenet a múltba fokozatosan, az elbeszélő a múlt fokozatos közbeiktatásával érzékelteti. A történetíró eltávolítja magától alakjait: Anikáról, a hercegről és Matyiról alig tudunk meg többet, mint a birkákról. Szereplésüknek egyetlen jelentősége van: részt vesznek Olej Tamás belső összeomlásában.
A történet röviden: A brezinai bacsa, Olej Tamás nem hajlandó eladni lányát az urának, a hercegnek. Bár meginog egy kicsit amikor a herceg az egész nyájat kínálja fel neki, ez a kis kilengés elég ahhoz, hogy beleőrüljön. Elveszti lányát (elszökteti a herceg) és ezt a terhet már nem bírja elviselni: felgyújtja az akolt, mely egy „fekete folttá” ég el.
Az összes szereplő a bacsa szemszögéből van értékelve ő az egyetlen, akit az író belülről láttat. Ez a belső megközelítés mindazonáltal közvetett: mindig 3. számú elbeszélésből értesülünk a bacsa gondolatairól.
Mikszáth szubjektív elbeszélő. A történet számára másodlagos az elmondás beszédművészetéhez képest. A beszélő hangneme fontosabb az eseményeknél. Az írott szöveg a szóbeliséget próbálja meg utánozni. Ezért folyamodik az írásszünetet, vagy hanglejtést jelölő írásjelekhez. (3 pont, vessző, stb.). Pl.: A bacsa sorsát kérdő mondattal rekeszti be.
Jó palócok
A jó palócok szereplői is polgárosulatlan parasztok. 15 rövidebb novellából áll. Szereplői közvetlenebbek, beszédesebbek. Mikszáthnál a parasztok főszereplők. Elsőként fogalmazza meg, hogy a durvának hitt parasztok is mélyen érzők, fontos nekik az erkölcsi jó, uraik fölé emelkednek. Élőbeszédhez közelít az elbeszélésmód. Fontos szerepe van a tájnak: él, cselekszik, társalog, habár hiányoznak belőle a természeti leírások. Gyakori téma a bűn és bűnhődés. Megjelenik a palócok hiedelemvilága. Nagy szeretettel ír a palóc emberekről. Szülőföldjének kedves tárgyai tűnnek fel ezekben a novellákban.
Bede Anna tartozása
- Bede Erzsi nem kevésbé él a régi hiedelmekben, mint Jasztrab György. Úgy próbálja meg biztosítani nővére nyugalmát a sírban, hogy letölti helyette büntetését.
- Az emberség győzni tud a jog felett.
- Témája: egyszerű emberek naiv tisztasága, becsülete, az író nagy szeretettel, ellágyulva beszél a főszereplőről.
- A főszereplő egyszerű parasztlány, báj, naivság, kecsesség jellemzi, teljesen megváltoztatja a mogorva bírákat.
- A babonák világát az elbeszélő mélyen átéli, csakis így sikerül meggyőznie az olvasókat, hogy a hiedelmek mekkora szerepet töltenek be a nép életében. Az ilyesfajta hasonlóságokat leszámítva a Jó palócok erősen különböznek a Tóth atyafiaktól. Sokkal nyíltabban fejezik ki érzelmeiket.
A préri lányok szép hajáról
- Ebben a történetben csak hézagosan ismerjük meg az előzményeket, mivel csak a nővér szemszögéből látjuk az eseményeket, aki csak annyit lát, hogy húga haját tövig levágta a szomszédasszony.
- Itt a történet csúcspontján vált át belső nézőpontra.
- Bűn és bűnhődés problémáját veti fel: Préri Judit félrelépése miatt egész életében bűnhődni fog, meg lesz bélyegezve.
- Préri Judit összeáll Csató Pistával, akinek felesége van. Csatóné büntetésből levágja Judit haját, ezzel bélyegzi meg.
- Préri Kati a haját áldozza a húga életéért. („a haja kinő még”)
- Balladai elhallgatások találhatók. Pl.: Nem tudjuk miért lesz beteg Préri Judit. (Talán a szégyentől?)
Tímár Zsófi özvegysége
- Bűn és bűnhődés témáját dolgozza fel.
- Tímár Zsófit megcsalja a férje, majd lopva elhagyja a szeretőjével, ezért halál lesz a büntetése.
- A férj szemével látjuk a világot a templomtoronyból, amíg le nem zuhan.
- A férj akkor zuhan le a templomtoronyból, amikor az asszony odaér. Kettős jelentésű: szimbolikus, vagy Isten büntetése.
- Zsófi tiszta lelkű, megbocsátó, hűséges, türelmes.
|