Szabás-varrás alapészabályok és -értelmezések
Alapszabályok: Az általam publikált szabásminták nem tartalmaznak sem anyagjavaslatot, sem az anyagszükségletre vonatkozó kalkulációt. Ezt mindenki magának kiszámíthatja a kiszabott minták alapján. Mint ahogy a térképeken is általában "felül" van Észak, az én mintáimon is függoleges a szálirány. A minták varrásráhagyást sem tartalmaznak. Ez azt jelenti, hogy oldalvarrásoknál 1-1,5 cm-t, a derékrésznél, ujja végén, nadrágszár vagy szoknya alján akár 5 cm-t is rá kell hagyni, különösen, ha a ruhadarab több sorban gumírozott.
A képek helyes értelmezéséhez: A szürke szín mindig az anyag visszáját jelenti.
1. "sima varrás" Szinte minden olyan esetben ezt a varrást hsználom, ahol két anyagdarabot a széle mentén kell összevarrni. Kivételek: pl. nagyon nyúlékony vagy rojtosodó anyagok, különleges szabásminták stb. 1. varrjunk végig egyenesen a szél mentén (az anyag visszája van kívül) 2. varrjuk végig ugyanezt a szakaszt cikkcakkal is, hogy eltisztázzuk a szélét (még mindig a visszáján) 3. varrjunk keskenyen egy díszítovarrást a színére, a hátoldalon a varrott részt abba az irányba hajtva, amerre a díszvarrást varrjuk.
2. "sima szegés" Ez a technika foleg ruhák alsó szegélyének ill. csuklórészének szegésére alkalmas. Általában mindenhol, ahol az anyag nem ívelt. Íves részek szegésére lásd a "nyak- és ujjkivágás szegése" címszót.
3. nyak- és ujjkivágás szegése Szabjunk ki egy kb. kétujjnyi anyagcsíkot, mely pontosan követi az ívet, amelyre a szegélyt varrni szeretnénk. Varrjuk rá a megfelelo részre a visszáján (lásd bal oldali ábra). Hajtsuk a csíkot "befelé". Hajtsuk be a csík szélét és keskenyen varrjuk le (lásd jobb oldali ábra). A középso kis kép az eredményt mutatja keresztmetszetben.
4. anyag ráncolása szoknyák, nadrágok és ruhaujjak számára Mindig szimmetrikusan ráncoljuk az anyagot, a szimmetriatengelytol kicsit távolabb kezdve. A hajtások a ruha oldala felé nézzenek, tehát a közepétol "elfelé". Ez a visszáján pont fordítva néz ki, ezért ügyeljünk a helyes irányra. A legtöbb ruha szebb lesz sok kis hajtással, mint kevés naggyal, különösen a szoknyák. A nadrágok esetleg kissé szélesebb hajtásokat igényelhetnek.
5. egyszeru zseb Készítsünk szabásmintát a kezünk ill. a zsebben tárolandók nagysága alapján. A minta a jobb felso képhez hasonló alakú legyen. Szabjuk ki négyszer, kettot-kettot szimmetrikusan. Varrjunk fel egy-egy fél zsebet a ruhadarab oldalára a visszáján, körülbelül oda, ahol majd a kezünk lesz (lásd bal alsó képek). Hajtsuk ki a fél-zsebeket és fektessük egymásra a ruhadarab elejét és hátát. Varrjuk össze a ruhadarabot a széle mentén, beleértve a zsebeket is (lásd jobb alsó kép) Ismételjük meg a másik zsebbel.
|