Zebrákról
2006.04.14. 15:49
Zebraábrák
Ha valaki azt mondja, ő tudja, miért csíkosak a zebrák, akkor minden valószínűség szerint lódít egy kicsit. A zebrák csíkosságának okát ugyanis ma még senki nem tudja teljes bizonyossággal. Különféle elméletek persze léteznek arra, hogy mire valók ezek a zebraábrák.
Az egyik vélekedés szerint a ragadozók elleni védekezést szolgálják, mert a menekülő zebraménes sok-sok mozgásban lévő csíkja miatt az oroszlánoknak sokkal nehezebb egyetlen zsákmányállatot kiszemelniük és leteríteniük. Hiszen a csíkok kavargó, szemkápráztató kuszaságában gondot jelent megállapítaniuk, hogy hol kezdődnek és hol végződnek a ménest alkotó egyes állatok. Mások úgy vélik, a csíkoknak a hőszabályozásban lehet szerepük annak alapján, hogy a fekete sávok másként sugározzák vissza a fényt és a hőt, mint a fehérek. Akadnak olyan elméletek is, amely szerint a zavaró rovarokat tartja távol a jellegzetes mintázat, és az is előfordulhat, hogy az állatok egyedi megkülönböztetésére szolgál. Arcról ugyanis nagyon nehéz megkülönböztetni egy csapatnyi zebra minden egyedét, és természetesen személyi igazolványt sem hordanak maguknál. A csíkozat viszont, akár az emberi ujjlenyomat, teljességgel egyedi. Ráadásul a csíkozat típusa is más-más a különféle zebrafajoknál.
Azt pedig a zebráknak is érdekük megkülönböztetni, hogy pontosan mennyire is közeli rokon a másik, hasonszőrű állat. A vita, hogy pontosan mire is jó ez a szép, fekete-fehér minta, bizonyára sokáig eltart még. De talán nem is egyetlen okot kell keresni, mert megeshet, hogy a természet azért alkotta csíkosra ezeket az állatokat, mert az több szempontból is hasznos lehet. A természettudósok mindenesetre örülnek a csíkoknak, mert a mintázat jellege alapján kis gyakorlattal meg lehet mondani, hogy az adott zebra Afrikának pontosan mely részéről is való.
|